1980 yılında başladığı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1986’da mezun oldu. Şubat 1987’de Ankara Numune Hastane’sinde Genel Cerrahi Uzmanlık Eğitimi’ne başladı. Nisan 1991’de uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra aynı yılın ekim ayında askerlik hizmetine başladı. Tabip Asteğmen olarak Gölcük Deniz Hastanesi’nde çalıştı.

 

1993 yılında burslu öğrenci olarak ileri dil eğitimi için Oxford Academy’ye gitti. Döndükten sonra Numune Hastanesi’nde genel cerrahi uzmanı olarak çalıştı. Prof.Dr.Osman Müftüoğlu döneminde bir süre Cumhurbaşkanlığı’nda da görev yaptı. 1995-96’da Oxford Üniversitesi hastanesinde, 2000’de ise Pittsburgh Üniversitesi Medical Center’da çalıştı.

 

2000 yılında Genel Cerrahi doçenti olduktan sonra kısa süre Münih Teknik Üniversitesi hastanesinde gözlemci olarak bulundu. 2003 yılında Klinik Fef Yardımcısı, 2005’de Klinik Şefi oldu. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nde 9 yıl süreyle Genel Cerrahi Klinik Şefi, Genel Cerrahi Kliniği Koordinatörü, İdari ve Eğitim Sorumlusu olarak görev yaptı.

 

2010 yılında Rize Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Profesörü kadrosuna atandı. Mart 2015’te 28 yılı aşkın devlet hizmetini sonlandırarak emekli oldu ve serbest çalışmaya başladı.

 

1998 yılından itibaren yoğun olarak karın duvarı fıtıkları alanında çalışan Kulaçoğlu bu konusunda klinik, anatomik, laboratuar ve deneysel çok sayıda çalışma yaptı. Lichtenstein Hernia InstituteBritish Hernia Centre ve Plymouth Hernia Service’de incelemelerde bulunduktan sonra 2006 yılında ülkemizin karın duvarı fıtıklarının tedavisine özel ilk sağlık kurumu olan Ankara Fıtık Merkezi’ni kurdu.

 

Karın duvarı fıtıkları konulu 10 ulusal ve 54 uluslararası bilimsel makalesi, üç kitap bölüm çevirisi ile 34 uluslararası kongre bildirisi mevcut. Kulaçoğlu’nun fıtık konulu bilimsel makalelerine bugüne kadar 600’den fazla atıf yapılmıştır. 

 

Nisan 2015’te Milano’da tüm kıtaların fıtık cemiyetlerinin katılımıyla ilk kez düzenlenecek olan Dünya Fıtık Konferansı‘nda “Kasık Fıtığı Ameliyatlarında Mükemmel Lokal Anestezi” konusunda davetli konuşmacı olan Kulaçoğlu’na, University of California Los Angeles‘teki Lichtenstein Fıtık Enstitüsü Direktörü Prof.Dr.Parviz Amid tarafından “Lichtenstein Ameliyatında Uzman” sıfatı layık görülmüş ve yine A.B.D.’nin 30 yıllık konusunda uzman hekimler ile hastaların sorunlarına çare bulmaya yardımcı olan ve Stanford Üniversitesi ve Harvard Tıp Fakültesi ile birlikte çalışlan MedExpert kuruluşu tarafından karın duvarı fıtıklarının tedavisinde “Dünya Otoritesi” seçilmiştir.

 

Eşi, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Klinik Şefi Doç.Dr. Sezer Kulaçoğlu ile 1987’de evlendi. Kuzey Cem adlı 1999 doğumlu bir erkek çocukları var.

 

Uluslararası Dernek Üyelikleri

 

–        American College of Surgeons (FACS)

 

–        International College of Surgeons (FICS)

 

–        European Society for Surgical Research

 

–        European Assocation for Endoscopic Surgery

 

–        American Hernia Society

 

–        European Hernia Society